Kitaplar cepten okuyun

Kitaplar cepten okuyun
Kitaplar artık cep telefonunda. Klasik kitapları okumak size cep telefonunuz kadar yakın duruyor.Abone olJaponya’dan sonra Türkiye’de de hizmete sunulan ve cep telefonundan kitap okuma imkanı sağlayan mobil kitap uygulaması, yaygınlaşıyor. Aziz Nesin’den William Shakespeare’e, Kafka’dan Tolstoy’a usta yazarların klasikleşmiş eserlerini mobil ortama taşıyan İdeefixe ve EsYazılım şimdi de Dan Brown gibi popüler yazarları, okuyucuyla ‘cep’te buluşturmayı hedefliyor.

Es Bilgisayar ve Yazılım Hizmetleri Pazarlama Şirketi tarafından geliştirilen özel bir programlama yöntemi sayesinde kitaplar, cep telefonu aracılığıyla okuyucuyla buluşuyor. Japonya’nın ardından Türkiye’de geliştirilen programla Aziz Nesin,Tarık Minkari, William Shakespeare, Lewis Carroll, Sun Tzu, Goethe, Tolstoy, Kafka, Oscar Wilde, Albert Einstein ve Mark Twain’in romanları, internetten kitap satışı yapan “www.ideefixe.com” sitesi üzerinden cep telefonlarına yükleniyor.

“YAYINEVLERİ ÇAĞI YAKALAYAMADI”

Es Bilgisaya yuz plastik cerrahisi r ve Yazılım Hizmetleri Pazarlama Müdürü Tolga Seçilmiş, cep telefonu üzerinden verilen hizmetle, mobil ortamda kitap okuma alışkanlığını yaymaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye’de son iki senedir piyasaya çıkan cep telefonlarının yüzde90’ının cep kitap uygulamasına uyumlu olduğunu belirten Seçilmiş, “Amacımız mobil haldeki insanların kitap okumalarını sağlamak. Uygulamamız kitap okumak için pratik bir çözüm” dedi. Uygulama kapsamında satışa sunulan kitapların sayısını artırmak için görüşmelerin devam ettiğini anlatan Seçilmiş, şöyle konuştu: “Yayınevleri çağı yakalayabilmiş durumda değil. Anlaştığımız yayınevleri var, ancak diğerleri çekimser duruyor. Neden çekimser durduklarını anlamıyoruz. Satış kaygısı duyuyor olabilirler ama gazetelerin internet sitelerinde yayınlanmaları, onların satışlarını olumsuz etkilemiyor. Aksine daha olumlu katkı sunuyor. Kitabı elde alıp okumak ayrı bir alışkanlık. Bizim yaptığımız bilgiye ulaşmanın ayrı bir yolu.”

İLGİ UMUT VERİYOR

Cep-kitap uygulamasından ciddi bir kar beklentileri olmadığını vurgulayan Seçilmiş, amaçlarının, insanları sürekli gelişen teknolojiye hazırlamak olduğunu vurguladı. Uygulamayı Japonya’da bir şirketle hemen hemen aynı zamanlarda hizmete sunduklarını dile getiren Seçilmiş, “Japonya’da bir firma dışında mobil kitap uygulaması başka bir ülkede yok. Biz bunu dünyada gerçekleştiren ikinci firmayız” diye konuştu. Mobil kitap uygulamasında Türkçe olarak iki yazarın kitabının bulunduğuna dikkati çeken Seçilmiş, “Mobil kitap uygulaması daha çok yeni. 2 yazar için gösterilen ilgi çok. Biz bu ilgiyi, ileriye yönelikumut verici olarak değerlendiriyoruz” dedi. Teknik altyapıyı tamamladıklarına işaret eden Seçilmiş, bazı yazarlarla görüşmelerin devam ettiğini ve kendilerine ulaşan kaynakları mobil ortama geçirebilecek durumda olduklarını sözlerine ekledi.

POPÜLER YAZARLAR

İdeefixe Kitap Editörü Özgür Topyıldız da uygulama yaygınlaştıkça popüler kitapların da servise dahil edileceğini söyledi. Topyıldız, dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gören yazar Dan Brown başta olmak üzere popüler yazarların kitaplarını ‘cep’ten okuyucuya sunmak için girişimlerin sürdüğünü kaydetti. Türkiye’de şiir kitaplarının az sattığına işaret eden Topyıldız, telif sorunun çözülmesi durumunda şiir kitaplarının mobil versiyonlarıyla daha büyük kitleye ulaşacağını söyledi. Topyıldız, cep kitapların 6,25 YTL’ye satıldığını kaydetti.

“MEMURLAR” ÇOK SATIYOR

Teknoloji ürünlerini kültür ürünleriyle birleştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Topyıldız, satışlarda en çok ilgiyi Aziz Nesin’in “Memurlar” kitabının gördüğünü kaydetti. Gençler için ÖSS’ye hazırlık programının da cep telefonlarına aktarılması için çalışmaların devam ettiğini anlatan Topyıldız, bu sayede gençlerin, cep telefonlarından soruları cevaplandırarak sınava hazırlanacaklarını vurguladı. Aziz Nesin Vakfı Yayınları ve Tarık Minkari ile telif konusunda anlaşıldığını belirten Özgür Topyıldız, yabancı yazarların kitaplarının İngilizce olarak yüklendiğini dile getirdi.


Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ