Maclarda XP kullanılacak

Maclarda XP kullanılacak
Intel çiplerine sahip olan Apple bilgisayarlarda kullanıcılar Microsoft işletim sistemleri kurabilecek.Abone ol

Apple'ın piyasaya sürdüğü yeni yazılım sayesinde Intel çiplerine sahip olan Apple bilgisayarlarda kullanıcılar Microsoft işletim sistemleri kurabilecek.

Boot Camp adı verilen yeni program, Mac kullanıcılarının aynı anda Apple OSX yazılımı ile birlikte Microsoft Windows XP kullanmalarına olanak tanıyor.

Kullanıcı tarafından yüklenebilecek, programın bir deneme sürümü şimdiden piyasaya çıktı. Apple OSX yazılımının gelecekteki sürümlerinde bu program da dahil olacak.

Hacker'lerin Intel çip kullanan Mac'ler üzerinde Windows XP kurmaya çalışmaları üzerinde şirket bu programı pazara sürme ka dubleks prefabrik ev modelleri rarı aldı.

Şirketler savaşı

Apple, planları arasında Windows satışı ya da desteği sağlamak olmadığını belirtirken, birçok Mac sahibinin kendi Intel kullanan makinelerinde bu işletim sistemini çalıştırmak istediklerini açıkladı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Apple Dünya Pazarlama Müdür Yardımcısı Philip Schiller, "Boot Camp değişimi gerçekleştirmeyi düşünen Windows kullanıcıları için Mac'leri daha da çekici kılıyor" dedi.

Apple ilk olarak 2005 yılının haziran ayında Intel çip kullanan Mac makineleri piyasaya süreceğini açıklamıştı, ilk bilgisayarlar da haziran 2006'da raflarda belirdi.

Boot Camp çalıştırıldığı zaman, kullanıcıları adım adım hard disklerini bölerek, iki işletim sistemini yan yana çalıştırmayı sağlayan bir süreçten geçiriyor.

Aynı zamanda Windows XP işletim sistemini kuracak bir başlangıç disketi de hazırlatıyor.

Her iki işletim sistemin de kurulu olduğu bir bilgisayar çalıştırıldığı zaman, Boot Camp kullanıcıya ister OSX, ister Windows XP ile başlama seçeneğini tanıyor.

Apple şimdilik sadece kısıtlı bir süre için Boot Camp yazılımının deneme sürümünü piyasaya sunduğunu açıkladı. Boot Camp'in bitmiş sürümleri ağustos ayında denemeleri yapılacak olan, Leopard isimli yeni OSX sürümünde dahil olacak.

Gerekli temel özellikler

Windows XP çalıştırabilen Intel-tabanlı bir Mac'in sahip olması gereken temel özellikler ise şöyle:


OSX sürüm 10.4.6 veya daha sonrası, en son firmware güncellemeleri,

Hard diskte 10 GB'lık boş alan,

Boş bir kayıt edilebilir CD veya DVD,
Windows XP Home veya Professional'ın tek diskli sürümü.

Boot Camp'i pazara süren Apple'ın esas niyeti efsane iPod müzikçalarının yaratmış olduğu ilgiden yararlanarak pazardan pay kapmak.

Çift başlangıç sistemi kullanıcıların oyun oynamak için Windows kullanmasını sağlarken, başka her şey için Mac aplikasyonları kullanmalarına izin verecek.

Boot Camp'in piyasaya çıkmasından birkaç hafta önce iki hacker Intel-tabanlı bir Mac üzerinde Windows XP çalıştırmayı başarmıştı. Yaptıkları çalışmanın ödülü olarak ikili 13 bin dolarlık bir mükafatı almaya hak kazandı.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ