Göktaşlarının ilginç hikayesi

Göktaşlarının ilginç hikayesi
Nature dergisinin son sayısındaki makaleye dev göktaşlarının 8.3 milyon yıllık hikayesi var.Abone olABD’li araştırmacılar, 8,3 milyon yıl önce dünyaya çarpan dev bir göktaşının iklim değişikliğine yol açmış olabileceğini bildirdi. Deniz dibi araştırmaları yapan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü uzmanları, atmosfere girdiğinde infilak eden büyük bir göktaşının yeryüzüne düşen minik parçalarının, gezegenimizde iklimin soğumasına yol açmış olabi karin estetigi fiyatlari leceği fikrini öne sürdü.

Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, uzmanlar “miyosen” döneminin sonlarına doğru deniz dibi çökeltilerinde helyum3 miktarının ortalamanın dört katı olduğunu belirledi.

Helyum 3, evrende bol miktarda bulunan ve mesela balon şişirmekte kullanılan helyum gazının izotopu. Helyum 3 atomu, iki protonla bir nötrondan oluşuyor. Normal helyum (He2) atomu ise bir protonla bir nötrondan müteşekkil. Helyum 3, yeryüzünde nadiren bulunuyor. Gezegenimize düşen kozmik toz parçacıklarında ise bu gazdan bol miktarda bulunuyor. Bu izotop, bu nedenle dünyaya düşen gezegenlerarası parçacık yağmurlarının yoğunluğunu belirlemede kullanılıyor.

ÇARPIÇI TESADÜF
Araştırmacılara göre, 8,3 milyon yıl önce bu parçacık yağmuruyla yeryüzünde havaların belli bir oranda soğuması ve Asya musonlarının artması aynı zamana denk geldi. Uzmanlar, bu tesadüfün çarpıcı olduğuna işaret ederek, kozmik tozların iklim değişikliğindeki rolü bilimsel yoldan açıklanana kadar her iki olay arasında doğrudan ilişki kurulmasına karşı çıktı.

Dünya iklimindeki değişiklikler, genellikle atmosferdeki parçacıkların varlığıyla açıklanıyor. Volkan patlamaları, meteor çarpmaları, hatta kirlilik sonucu atmosfere yayılan parçacıkların, güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını engellediği düşünülüyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ