Erbakanın son atağı

Erbakanın son atağı
'Kayıp Trilyon Davası'ndan aldığı ceza ile gündeme oturan Necmettin Erbakan yeni bir manevra başlattı.Abone ol

"Kayıp Trilyon Davası" kapsamında 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan, ancak sağlık sorunları nedeniyle cezası infaz edilemeyen eski Başbakanlar'dan Necmettin Erbakan, AK Parti'nin Meclis'e sunduğu değişiklik teklifinden tatmin olmayınca, hükümete son dakika talebi iletti.

Erbakan'ın yakın kurmaylarından SP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, "Erbakan Hocamız yeniden yargılanmak istiyor. Adalet Bakanı nasıl Orhan Pamuk ve Mehmet Ali Ağca davalarında devr manlift kiralama eye girdi, Erbakan'ın yeniden yargılanması için devreye girmelidir. Bu yargıya müdahale anlamına gelmez" dedi.

AK Parti'nin cezasını evde çekebilmesi amacıyla teklif hazırladığı eski Başbakanlar'dan Necmettin Erbakan, Cuma namazını SP Genel Başkanı Recai Kutan ile birlikte Hamidiye Camii'nde kıldı. Sağlık sorunları yaşayan Erbakan, camiden çıkarken çok sayıda korumasının yardımıyla merdivenlerden inebildi. Erbakan daha sonra partililerle birlikte öğle yemeği yemek üzere SP Genel Merkezi'ne geçti.

Bu arada Cuma namazının ardından İHA'nın sorularını cevaplandıran Erbakan'ın yakın kurmaylarından SP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, Erbakan'ın hükümete yönelik son dakika talebini açıkladı. Erbakan'ın yeniden yargılanmak istediğini belirten Yülek, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i göreve çağırdı. Erbakan'ın 28 Şubat sürecinin olumsuz ortamında yargılandığına işaret eden Yülek, yargılamanın yenilenmesini ve kapatılan Refah Partisi hesaplarının Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmesini istedi. Kapatılan Refah Partisi'nin hesaplarının yasaya ve Anayasa'ya aykırı olarak Maliye Bakanlığı tarafından incelendiğini ifade eden Yülek, "Kayıp Trilyon davası 28 Şubat'ın menfi ortamı içerisinde yapılmıştır. Şimdi bu ortam değişmiştir. Yeniden muhakeme yapılması gerekir. Erbakan Hocamız da yeniden yargılanmak istiyor. Hem yeniden yargılama kararı verilmeli hem de hesapların Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi gerekir" diye konuştu.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in Orhan Pamuk ve Mehmet Ali Ağca davasında olduğu gibi devreye girmesi gerektiğinin altını çizen SP'li Yülek, "Adalet Bakanı, yeniden yargılama için gerekli girişimleri başlatmalıdır. Bu yargıya müdahale anlamına gelmez. Sayın Erbakan'ın da isteği budur" dedi.Kategori : POLİTİKA