KEY hesabı ümitsiz vaka

KEY hesabı ümitsiz vaka
Bağımsız Eğitimciler Sendikası, "Ödenecek" denilen KEY hesaplarından ümitsiz.Abone ol

Bağımsız Eğitimciler Sendikası, Başbakan Erdoğan'ın "ödeyeceğiz" dediği Konut Edindirme Yardımı hesabında toplanan paraların ödenmesine ilişin olarak, "Çalışanların KEY Hesabı Ümitsiz Vaka" açıklamasında bulundu.

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, çalışanlara konut edindirme amacıyla 1987-1996 yılları arasında maaşlarından kesinti yapılan 1.5 milyon memurla 3.5 milyonu da SSK'lı olmak üzere, toplam 5 m boyun estetigi fiyatlari ilyon dolayındaki çalışan ve emeklinin haksız yere yıllarca paralarına el konulduğunu öne sürerek, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında biriken paraların ödenmesine dair yasa taslağın Başbakanlık'ta olduğunu, taslağın hemen yasalaşsa bile ödemelerin 2007 sonu 2008 başına kalacağını söyledi. Avcı, hükümetle masaya oturan yetkili sendikaları eleştirdi.

"Söke söke alındığı iddia edilen hakların balon olduğu birer birer ortaya çıkıyor" diyen Avcı, hükümet ve yetkili sendikalar arasındaki toplu görüşmelerde, KEY hesaplarının geri ödenmesinin garanti altına alındığının açıklandığını anımsattı ve söz konusu hesaptaki paraların sahipsiz kaldığını bildirdi. Avcı, konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Tasfiyesi yılan hikayesine dönen, çalışanların Konut Edindirme Yardımı (KEY) parası sahipsiz kaldı. Herkes birbirine topu atıyor. Ortada ciddiyetsiz bir durum oluştu. Hükümet çalışanların gazını almak için 'KEY'de biriken paraları verdik, vereceğiz. Veriyoruz' yönünde 3-5 ayda bir açıklama yapıp zaman aşımı yaratmak istiyor. Ortada gerçekten para var mı, onu da bilmiyoruz. Bu kadar yalan yeter. Söz konusu paranın nakden ve bir defada ödenmesini istiyoruz. Çalışanların parasına el koyan hükümet anlayışını saygın bulmuyoruz."

Öte yandan Avcı, hesaba kesintisi yapılan çalışanların tespitinde ve ilgili yasa tasarısının yasalaşmasının zaman alarak gecikeceğini önü sürdü ve ödemelerin ancak 2008 yılının başında yapılabileceğini kaydetti. Avcı ödenecek paranın da kişi başına 366 YTL olacağını belirterek, "Fazla sevinmeyelim" dedi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI