Türkiyeye iyi haber

Türkiyeye iyi haber
Standard & Poor’s, Türkiye’nin görünümünü durağandan pozitife çevirdi.Abone ol

S&P Türkiye Analisti Farouk Soussa CNBC-e’ye yaptığı açıklamada, görünümün poztife çevrilmesi sonrasında 1 yıl içerisinde kredi notunun değiştirilebileceğini söyledi. 2005 yılında cari açığın finansmanının oldukç ניתוחים פלסטיים לפנים a sağlıklı olduğunu belirten Soussa, “Cari açık kredi notu açısından en büyük endişe. Doğrudan yabancı yatırım ve AB ilişkileri de önemli” diye konuştu.


--> Soussa, görünümün değişmesinde etken olarak faiz dışı fazlanın Gayrı Safi Milli Hasıla’nın yüzde 6.5 seviyesinde korunması, özelleştirme sürecinin hızlı gitmesini gösterdi. Sosussa, yabancı yatırım akışının da sağlıklı olmasının bu kararın alınmasında etken olduğunu dile getirdi.

S&P Türkiye Analisti, sosyal güvenlik reformunun hayata geçirileceğini dikkate alarak görünüm değişikliğini yaptıklarını, geçmemesi durumunda mevcut kredi notunun etkileneceğini belirtti.

Kuş gribinin ekonomiye etkisine de değinen Soussa, “Kuş gribinin etkisini kısa vadeli olarak düşünüyoruz. Uzun vadede notu etkilemez” diye konuştu.

Türkiye’nin uzun dönemli döviz cinsinden kredi notu BB - düzeyinde bulunuyorKategori : EKONOMİ