Okullara şok rapor!

Okullara şok rapor!
İl Genel Meclisi'ne sunulan raporda yatılı bölge okullarındaki öğrencilerin tehlikede olduğu bildirildiAbone ol

Malatya İl Genel Meclisi'ne sunulan eğitim raporunda yatılı bölge okullarında öğrencilerin fiziki ömürlerini tamamlayan binalarda eğitim gördüklerinin tespit edildiği iddia edildi.

Malatya İl Genel Meclisi'nin Nisan 2006 dönemi çalışmaları Özel İdare Toplantı Salonu'nda devam etti. Meclis Başkanı Bekir Çelik başkanlığında yapılan toplantıda Eğitim, Kültür ve Sosy halı yıkama programı al Hizmetler Komisyonu tarafından hazırlanan rapor meclise sunuldu. Meclis Üyeleri tarafından kabul edilen raporda, Malataya'daki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Pansiyonlu İlköğretim Okulu ve Pansiyonlu Mesleki Teknik Eğitim Merkezleri'nde 3 bin 419'u erkek ve bin 520'si de kız olmak üzere toplam 4 bin 950 öğrencinin eğitim gördüğü bildirilerek, "Yatılı ve pansiyonlu okulların çoğunluğu 1960 ve 1970'li yılların başında yaptırılmıştır. Bu okul binalarından bazıları fiziki ömürlerini tamamlamıştır. Gerek ekonomik, gerekse plan, proje ve alt yapı yönünden eğitim ve öğretim ihtiyaçlarına yeterli derecede cevap verememektedir" denildi.

Bazı yatılı okullarda uzun yıllara dayanan yıpranmalarla birlikte gerekli tamirat ve onarımların yapılmamasından kaynaklanan yıpranmalarında olduğu aktarılan raporda, "Bu okullarda gerek iç ve dış görünüm gerekse eğitim, araç ve gereçleri açısından büyük bir ihmal söz konusudur. Bu sorunlar geçmiş dönemlerden bu güne birikerek gelmiştir. Bu okullarda okuyan öğrencilerin, gerek Anadolu ve Fen Liseleri ve gerekse üniversite sınavlarındaki başarı oranları çok düşük seviyededir" ifadelerine yer verildi.

Raporda ayrıca, yatılı ve pansiyonlu okullardaki fiziki altyapı, yatakhane, ısınma, beslenme, giyim-kuşam, temizlik, sportif faaliyetler, öğrenci morali ve motivasyonu anlamında acil olarak gerekli çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi.
Rapor meclis üyelerince oybirliğiyle kabul edildi.Kategori : GÜNCEL