Mimarlar özür bekliyor

Mimarlar özür bekliyor
30 bin Türk mimar özür bekliyorAbone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın, proje yarışmasına Türk mimarların çağrılmama nedenini "Herkes ipek kumaş dikemez" diye açıklamasına meslektaşları tepki gösterdi: Bu mesleğe hakaret

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, Küçükçekmece ve Kartal ilçeleri için hazırlanan uluslararası proje yarışmasına "Herkes ipek kumaş dikemez" diyerek Türk mimarları çağırmaması, büyük tepki gördü.
Meslek mensupları ve temsilcileri, mesleğe hakaret ettiği gerekçesiyle kendisi de mimar olan Topbaş'tan özür beklediklerini açıkladı.
Konuyla ilgili görüşler şöyle:

OKTAY EKİNCİ (Mimarlar Odası Genel Başkanı)
Türkiye'de yabancı mimarlara yabancı değiliz. Ama mutlaka yarışmaya o ülkenin mimarları da katılmalıdır. Açıkça Türk mimarlarının becerisi olmadığını söylüyor. Bunu söyleyen başkan olabilir ama mimar olamaz. Sonuçt Тележка для тарелок с подогревом a, mimarsa, ben de onun başkanıyım. Mesleğe hakaret olarak kabul ediyorum. Özür dilemesini bekliyorum.

EYÜP MUHÇU (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı)
Mimar bir meslektaşımızın bunu söylemesi çok ilginç. Bundan iki anlam çıkarılabilir. Ya Türkiye'nin mimarlık ve mimarlar potansiyelini bilmiyor ya da İstanbul yağması olan bu projelerin sürecini meşrulaştırmaya çalışıyor. Son derece kötü ve ilkel yarışma anlayışını meslektaşımız olarak savunuyor. Bunu savunurken, mimarları aşağılayan bir tutum içerisine giriyor.

BEHRUZ ÇİNİCİ (Ağa Han ödüllü mimar)
52 yıllık mimarım. Topbaş'ın mimar olmuş olmasına hayıflanıyorum. Kavşak ve kaldırımdan başka ne yaptı? Asıl cesaretsiz kendisidir, yüreksiz olan kendisidir. Böyle bir başkanın ne kariyerine, ne yüreğine itibar etmem. Selçuklu, Osmanlı ve Atatürk dönemi dışında İslam ülkelerinde genellikle mimara değer verilmez, eh malum...

Prof. Dr. NUR ESİN (İTÜ Mimarlık Bölümü Başkanı)
Tasarım kalitesi bakımından Türk mimarlığı çok iyi mimarlar yetiştirmiştir. En az birkaç kez, uluslararası çapta büyük ödüller kazandık. Çok saygın yüzlerce mimarımız var. Bunu kabul etmek çok güç. Mimar yetiştirmeye soyunmuşuz, çok uygun bir açıklama değil, talihsiz. Mimarlarımızın performansı konusunda en ufak bir şüphemiz yoktur.

METE GÖKTUĞ (Mimar)
Cesaretle kastedilen şey bilgiyse, doğru. Modern teknolojiye yakın değiliz. Çünkü örneklerine bakınca, Türkiye'deki bazı uygulamaları yurtdışından gelen kişiler ve ekiplerin yaptığını görüyoruz. Bu anlamda kullanılmışsa, gerçek ortada. İstanbul ve Ankara, Alman firmaları tarafından planlandı yıllarca. Ama Başkan Kadir Topbaş'ın ifadesi biraz sert ve çabukça olmuş.

TOPBAŞ NE DEMİŞTİ?
Bu projeler cesaret işi

TOPBAŞ, yarışmaya neden Türk mimarların davet edilmediğiyle ilgili olarak gazetecilerin sorularını önceki gün yanıtlamıştı. Topbaş, "Bizde bu alanda ihtisas yapmış mimar yok mu?" sorusu üzerine, "Bu kategoride henüz yok. Bu bir gerçek. Bu projeler cesaret işi. Bu cesareti bizim eğitim kurumlarımız vermedi. O cesaretin verilmesi lazım. Sinan'ları yetiştirecek gücümüz var" demişti. Topbaş, ayrıca "İpek kumaşı herkes dikemez. Dikebilecek kişilerle temasa geçtik" diye konuşmuştu.

Mimarlar Odası şikâyet edecek

Mimarlar Odası Genel Merkezi, projeyi "30 bin Türk mimarın rencide edildiği" gerekçesiyle Uluslararası Mimarlar Birliği'ne şikâyet etmeye karar verdi. Projelerin yasa gereği geleceği Mimarlar Odası'nın onayından geçmeyeceği ve yarışmaya katılan yabancı mimarların da ülkelerindeki meslek odalarına şikâyet edileceği bildirildi. Ayrıca Mimarlar Odası, yarışma jürisindeki Türk mimarlar hakkında da soruşturma açacak.Kategori : GÜNCEL