Ruslar çark etti

Ruslar çark etti
Rusya, Ukrayna ile ilişkileri düzeltince, verdiği sözleri unuttu.Abone ol
Rusya ile Ukrayna arasında kış aylarında yaşanan gaz krizinin ardından, Türkiye'ye 'Avrupa'ya birlikte gaz satma' ve 'gaz fiyatında indirim yapma' teklifi getiren Rusya, Ukrayna ile ilişkileri düzeltince, verdiği sözleri unuttu. Gaz pazarlığı yapmak için Rusya'ya giden Botaş yetkilileri, 'gaz fiyatlarındaki indirimi ileride değerlendiririz' yanıtını alarak, eli boş döndü.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gaz krizi sırasında, Rusya, Türkiye'ye hartschalen Dachzelt sürpriz bir teklif getirerek, ikinci Mavi Akım hattının yapımını önermişti. Buna göre, ikinci Mavi Akım hattından Türkiye'ye gelen gaz, Yunanistan ve İtalya üzerinden Avrupa ülkelerine pazarlanacaktı. Rusya'nın bu projesine göre, Ukrayna by-pass edilecekti. Rusya, projenin hayata geçirilmesi karşılığında, Batı Hattı ve Mavi Akım'dan gelen gazın fiyatında indirime gideceğini bildirmişti.

Rusya'nın bu tekliflerini değerlendirmek için BotaŞ Genel Müdür Vekili Rıza Çiftçi başkanlığındaki bir heyet, geçen hafta Rusya'ya gitti. Görüşmelerini tamamlayan Botaş heyeti, eli boş döndü. Botaş yönetimi, Gazprom yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, kış aylarında Rusya'nın ve İran'ın günlük gaz sevkıyatını düşürmesiyle, sanayi kuruluşlarının yaşadığı sıkıntıları anlatarak, BotaŞ'ın, kesintilerden dolayı büyük bir tazminat ödeme yükümlülüğü ile karşı karşıya kaldığını bildirdi. BotaŞ yetkilileri, bu nedenle, Türkiye'ye verilen gazın fiyatının tekrar belirlenmesini istedi. Ancak Gazprom yetkilileri, gaz fiyatının tekrar belirlenmesi konusunda masaya oturmaya yanaşmadı. Gaz fiyatının, ancak ileride değerlendirebileceğini kaydedildi.

RUSLAR SÖZ VERMEDİ

Rusya'nın, gaz fiyatlarında indirime yanaşmaması üzerine BotaŞ yetkilileri, Türkiye'nin hızla enerji koridoru olma yolunda ilerlediğini belirterek, Hazar Bölgesi'ndeki gazla ilgili projeleri anlattılar. Avrupa'ya gaz satma konusunda yeni teklifler aldıklarını ve bu tekliflerin değerlendirmeye alındığını ifade eden Botaş yetkilileri, Rusya'ya, Avrupa'ya birlikte gaz satma konusunda elini çabuk tutması mesajını verdi.Kategori : GÜNCEL