Gözde liselere girme yarışı

Gözde liselere girme yarışı
Anadolu ve fen liseleri gibi gözde okullara öğrenci seçen OKS başvuruları arttı.Abone ol
Üniversite sınavına başvuran aday sayısı bu yıl azalırken, Anadolu ve fen liseleri gibi gözde okullara öğrenci seçen Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) başvurular arttı. Bu yıl başvuru yapan öğrenci sayısı 22 bin 282 artara prefabrik ev k, 811 bin 896 oldu.

Fen, Anadolu, Anadolu öğretmen, Anadolu meslek ve teknik, Anadolu imam hatip, sağlık meslek ve diğer bakanlıklara bağlı liselere yapılacak yerleştirme için 808 bin 270, Polis Koleji Aday Tespit Sınavı için 306 bin 811, özel okullar için 24 bin 955, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk için 385 bin 146 başvuru yapıldı.

SINAV 11 HAZİRAN'DA

Fen, Anadolu, Anadolu öğretmen, Anadolu meslek ve teknik, Anadolu imam hatip, sağlık meslek ve diğer bakanlıklara bağlı liselere yapılacak yerleştirme için geçen yıl 785 bin 988 aday başvurmuştu.

Yetkililer, öğrenci sayısındaki artışın tüm sınavların birleştirilmesinden kaynaklanabileceğini belirterek, 'Öncelikle başvurularda kolaylık sağlandı. Aynı sınav sonucuna göre birden fazla okul için tercih yapma olanağı tanındı' dedi.

Öte yandan, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavına 427 bin 824 öğrenci katılacak. OKS, 11 Haziran'da gerçekleştirilecek.


Kategori : GÜNCEL