Türk otomotivine övgü

Türk otomotivine övgü
ABD’de ’Automotive News’ adlı otomotiv dergisi bu haftaki sayısında Türkiye’de gelişen otomotivi ele aldı.Abone ol

80 yıldır yayınlanan ve 79 bin abonesi olan Automotive dergisi ’Türkiye’yi AB’ye otomobiller taşıyor’ başlığıyla verdiği haberinde, "Modern Türkiye Avrupa’ya otomobil ihraç etmek i çelik para kasası steyen firmalar tarafından kuşatıldı. Türkiye’de 2005 yılında 822 bin 420 adet otomobil üretildi" dedi.

Türkiye’de yaklaşık 240 bin kişinin otomotiv sektöründe çalıştığını urgulayan dergi, Türkiye’de bulunan üretici firmalardan Ford’un yaklaşık 250 bin otomobil ve kamyon ürettiğine dikkat çekti.

Automotive News şöyle devam etti: "Yüzyıllardan beri Asya ve Avrupa arasında sıkışmış Türkiye’yi bu kadar çekici kılan unsur ülkenin AB’ye tam üye olmak istemesidir. Tam üyelik belki uzun yıllar sonra gerçekleşecek, ancak Türkiye özelikle Ortadoğu’da ve diğer ülkelerde yaşanan gelişmelerde dikkate alındığında, ekonomisini hızlandırmaya çalışan ve bölgedeki diğer ülkelere göre Batı’ya bakan yüzüyle AB ve ABD tarafından elde edilmelidir. Türkiye, AB’ye tam üye olduğunda, otomotiv sektöründe önemli bir rol oynayacağına iddiaya girebilirsiniz."

Kaynak: www.milliyet.comKategori : GÜNCEL